Wykład audytoryjny Katarzyny Żak
Już wkrótce Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Łosic oraz pozostałych UTW biorących udział w projekcie Fundacji spotkają się na wykładzie z Panią Katarzyną Żak.
Wykład odbędzie się 14 listopada - w Ogólnopolskim Dniu Seniora.
A wszystko to, dzięki środkom finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozyskanym przez Fundację na realizację projektu "Dojrzałość Okresem jest Złotym".
Ugościł nas Łosicki Dom Kultury, Pan Sławomir Wasiluk wsparł w zorganizowaniu spotkania, zaś Pani Dorota Kozłowska wykonała projekt plakatu.
Warsztaty muzyczne
dla Słuchaczek Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
W ramach projektu Fundacji „Dojrzałość okresem jest złotym” realizowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Słuchaczki Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku biorą udział w warsztatach muzycznych.
Pod czujnym okiem p. Urszuli Chruściel i Marcina Chojeckiego doskonalą talent. Ostatnio swoim śpiewem uświetniły wernisaż wystawy sekcji malarskiej SUTW. Na kolejnych zajęciach warsztatowych panie będą przygotowywały się do I Festiwalu
"O, Ziemio Polska - z pieśnią i piosenką o Niepodległości".
Warsztaty dają moĹźliwość rozwijania pasji, na którą w życiu zawodowym nie było czasu.
Warsztaty psychologiczne
dla Słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Jak dobrze przeżyć czas starości?
Jak radzić sobie z samotnością?
Jak dobrze wykorzystać wolny czas na emeryturze?
Odpowiedzi na te pytania Słuchacze Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach szukają podczas warsztatów psychologicznych prowadzonych przez psycholog Wiesławę Chalecką.
W czasie spotkań uczestnicy poznają współczesne teorie psychologiczne oraz praktyczne wskazówki jak zdobytą wiedzę wykorzystać w swoim osobistym życiu.
Kilkunastoosobowa grupa spotyka się w ramach projektu Fundacji "Dojrzałość Okresem jest Złotym" finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Autorstwo i koordynacja projektu - Ewa Elżbieta Jarocka
Koordynator z ramienia SUTW - Joanna Janus
Wykład akademicki
dla słuchaczy Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
W miniony czwartek odbył się drugi w tym roku akademickim wykład dla słuchaczy Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gościem SUTW był dr Adam Tyszka – wykładowca akademicki, krytyk literacki , który opowiedział o „Weselu, w kręgu mitów polskich”. Wykład ten odbył się w ramach projektu Fundacji DONUM „Dojrzałość okresem jest złotym” finansowanym ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Po wykładzie Studenci SUTW zdobyli pierwsze wpisy do nowo otrzymanych Indeksów.
Zapraszamy wszystkich seniorów, już 9 listopada na wykład poświęcony dietetyce i odżywianiu, który poprowadzi Olga Mrawiec.
Siedlecki Uniwersytet Trzeciego Wieku
wykład audytoryjny
Słów kilka od Pani Koordynator - Joanna Janus
25 października odbył się kolejny wykład Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Temat „Wiedzieć, by widzieć” podjęty przez p. Magdę Szczepanik, pielęgniarkę pracującą na okulistycznym bloku operacyjnym, dotyczył chorób narządu wzroku związanych z wiekiem. Słuchacze z zainteresowaniem słuchali co mogą oznaczać niewyraźne, rozmyte obrazy, widzenia jakby za mgłą, kropki i oślepiające błyski.
Pani Magda w prosty sposób podjęła temat zaćmy, jaskry i APD. Słuchacze poznali sposoby leczenie, ale co ważniejsze – sposoby zapobiegania tym chorobom. Temat okazał się bliski słuchaczom i po wykładzie słuchacze licznie konsultowali swoje wątpliwości
i zapytania z p. Magdą. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę słuchacze wykorzystają dla polepszenia swojego zdrowia.
wykład audytoryjny
18 października dla Słuchaczy UTW Zbuczyn wykład audytoryjny przeprowadziła para wykwalifikowanych muzykologów, Anna i Tomasz Ostrowscy. Temat wykładu: "Polska pieśń okresu romantyzmu w twórczości Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki". Seniorzy zostali zabrani w świat muzyki i twórczości dwóch wielkich kompozytorów okresu romantyzmu w Polsce. Wykład był przeplatany pieśniami F. Chopina i S. Moniuszki w wykonaniu p. Anny (wokal) i p. Tomasza (klawisze) Ostrowskich. Poeta fortepianu - jak nazywano Fryderyka Chopina - swoimi pieśniami tworzy pejzaże epoki i nastrojów. Seniorzy mieli okazję usłyszeć m.in.:"Piosnkę Litewską", Dwojaki koniec", "Precz z moich oczu" - ostatnią pieśń F. Chopin skomponował do słów Adama Mickiewicza. Prowadzący wykład wspólnie stwierdzili, iż gdyby dało się jednym słowem określić tak wielkiego twórcę jak S. Moniuszko tym słowem byłaby ludowość. Moniuszko chciał aby jego muzyka dotarła wszędzie, nawet pod strzechy polskich domów. Stworzył aż 12 śpiewników domowych. Anna i Tomasz Ostrowscy wykonali trzy utwory S. Moniuszki: "Pieśń wieczorna", "Złota rybka", "Co to za kwiatek?". Sądzę, że czas spędzony na tej uczcie muzycznej na długo pozostanie w pamięci Słuchaczy UTW Zbuczyn. Dziękujemy Annie i Tomaszowi Ostrowskim. Wykład odbył się w ramach projektu Fundacji DONUM "Dojrzałość okresem jest złotym" realizowanego ze środków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018
w Sokołowie Podlaskim
W Sokołowie Podlaskim 11 października 2017r. wybrzmiało dostojne „Gaudeamus Igitur…” wyśpiewane przez Chór Kameralny KOE, po którym oficjalnego otwarcia Roku Akademickiego 2017/2018 dokonał Zastępca Burmistrza - Krzysztof Dąbrowski. Gościem Inauguracji zaproszonym w ramach Projektu "Dojrzałość Okresem jest Złotym" był aktor teatralny i filmowy - Artur Barciś. Podczas spotkania autorskiego czytał mało znane utwory Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Spotkanie sfinansowano ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyzszego. W spotkaniu wzięła też udział Ewa Elżbieta Jarocka – prezes Fundacji „DONUM” i przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku biorących udział w projekcie - z Siedlec, Łosic i Zbuczyna.
Wykłady audytoryjne oraz warsztaty koordynuje Pani Alina Simanowicz oraz Ola Nowotniak.
Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018
na Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Gala RozpoczÄcia Roku Akademickiego 2017/2018 na Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku - 11. 10. 2017r. Występu Chóru Siedleckiego UTW pracującego pod batutą Mariusza Orzełowskiego oraz koncert Antonina Krzysztoń "Usłysz proszę". Prowadzenie Joanna Janus - Pani Rektor i słów kilka Ewa Elżbieta Jarocka - Prezes Fundacja DONUM
"KoĹacz - symbol dawnego wesela"
wykĹad dla SĹuchaczy UTW w Ĺosicach
"KoĹacz - symbol dawnego wesela" to tytuĹ wykĹadu przeprowadzonego 6 paĹşdziernika 2017r. przez Anna Szpura dla SĹuchaczy UTW w Ĺosicach. KoĹacz w innych regionach - a u nas na wschodzie - korowaj weselny - tradycja rozwijana w miejscowoĹciach zamieszkiwanych zarówno przez katolików jak i prawosĹawnych. Zwykle wypiekano go w domu panny mĹodej w dzieĹ przed weselem, a mogĹy to czyniÄ wyĹÄ cznie szczÄĹliwe mÄĹźatki. ProcedurÄ rozpoczynaĹa modlitwa, a nastepnie kaĹźda z kobiet dodawaĹa to, co przyniosĹa. Najstarsza byĹa mieszajÄ cÄ i nazywano jÄ - korowajowÄ . Korowaj musiaĹ byÄ okrÄ gĹy, a ozdoby na nim wylepiano dla zróĹźnicowania koloru z innego ciasta. Wszystko odbywaĹo siÄ przy Ĺpiewie - czÄsto "wymyĹlanym na bieĹźÄ co".
JeĹli korowaj wyrósĹ zyt wysoko, nie wolno byĹo go zniszczyÄ, bo wróĹźyĹoby to nieszczÄĹcie - wobec czego rozbijano wówczas piec. Poza pieczeniem korowaja wypiekano maĹe korowajczyki, poniewaĹź unoszÄ cy siÄ zapach przyciÄ gaĹ mieszkaĹców wsi i naleĹźaĹo ich nimi poczÄstowaÄ po zaprezentowaniu gotowego korowaja.
Korowaja na weselu próbowaĹ kaĹźdy i pragnieniem byĹo otrzymanie choÄ okruszyny do domu. Z czasem zostaĹ zastÄ piony zwyczajem oczepin. Pani Ania poza wykĹadem zaprezentowaĹa film ukazujÄ cy odtworzenie tej piÄknej tradycji, na którÄ moda powoli powraca.
Spotkanie odbyĹo siÄ w ramach projektu "DojrzaĹoĹÄ okresem jest zĹotym", dziÄki Ĺrodkom pozyskanym z Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa WyĹźszego